Aktualności

02 wrz 2022

Dziecko w podróży

Wyjazd za granicę busem to poważna sprawa. Należy zaplanować ją z pewnym wyprzedzeniem. Istotne jest przygotowanie dokumentów oraz innych niezbędnych przedmiotów. Może się to wydać bardziej skomplikowane, jeśli zabieramy w tę podróż dziecko. 

Najpierw nasuwa się pytanie, czy w busie można je przewozić? A jeżeli tak – jakie wówczas należy spełnić wymogi? Postanowiliśmy rozwiać najbardziej nurtujące wątpliwości.

Dziecko w podróży

Regulaminy odnośnie transportu osób różnią się u przewoźników w niektórych aspektach. Przy czym dotyczy to raczej szczegółów, bo zasadniczo są dosyć podobne. Obejmuje to przykład zasady przewożenia młodszych pasażerów. Najczęściej są takie same jak w przypadku dorosłych. I tak maluch musi mieć przy sobie dokumenty uprawniające do przekraczania granicy. W przypadku kursów do Niemiec czy Holandii wiza nie jest wymagana, wystarczy paszport lub dowód osobisty. Przy czym kilka spraw wymaga szerszego omówienia.

Osoby małoletnie poniżej 12 roku życia

Dziecko liczące mniej niż 12 lat może podróżować busem, tylko pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego. Możliwe jest również, aby dziecku towarzyszył inny dorosły. Wówczas niezbędne jest stosowne oświadczenie wypełnione przez opiekuna prawnego. Pobierzesz je na naszej stronie.

Małoletni między 12-18 r.ż.

Większą swobodę podróżowania mają starsze dzieci, między 12 a 18 rokiem życia. Nie musi im towarzyszyć opiekun prawny. Konieczna jest natomiast jego zgoda na samodzielną podróż. I tutaj należy wypełnić rutynowe oświadczenie (również do pobrania na naszej stronie). Podróżny musi przedstawić je pracownikowi firmy transportowej przed zajęciem miejsca na pokładzie busa.

Trzeba zaznaczyć, że przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za małoletniego pasażera zarówno podczas jazdy, jak i postoju.

Dzieci poniżej 150 cm

Największej opieki wymagają najmłodsi. Dlatego też dzieci poniżej 150 cm wzrostu muszą jeździć w foteliku lub podstawce. Obowiązek zapewnienia wspomnianych artykułów należy do opiekuna dziecka podczas podróży.

Przedstawiliśmy najważniejsze zasady dotyczące podróżowania dzieci busem. Gdyby pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości– zachęcamy do kontaktu.

 

    Zobacz więcej

    Sprawdź najczęściej zadawane pytania