Aktualności

Planujesz wyjazd do Niderlandów? Pamiętaj!

W związku z wciąż rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19, w dniu 13.10.2020 premier Królestwa Niderlandów Mark Rutte i minister zdrowia Hugo de Jonge ogłosili nowe ograniczenia, które będą obowiązywać na terenie całego kraju od środy 14 października 2020 przez okres 4 najbliższych tygodni.
Polska została przez NL oznaczona kodem pomarańczowym (podróżuj wyłącznie, gdy jest to absolutnie niezbędne

Od 14 października podczas przekraczania niderlandzkiej granicy należy mieć przy sobie wypełniony formularz dot. stanu zdrowia (Health Declaration Form), który możesz łatwo pobrać tutaj

Obecnie nie ma kontroli na granicach, ruch odbywa się płynnie.

Przypominamy, że nasze codzienne kursy do Niderlandów odbywają się bez zmian!

Aktualnie niderlandzkie władze rekomendują poddanie się 10-dniowej samoizolacji.
Na razie jest to zalecenie, bez podstaw prawnych do nakazu odbycia kwarantanny.

Wprowadzone obostrzenia:

  • Podróżowanie

– Zalecenie ograniczenia podróżowania i przemieszczania się do niezbędnego minimum. W przypadku wyjazdu – zalecenie przebywania pod jednym adresem wakacyjnym.
– Nakaz ograniczenia liczby wycieczek i unikania tłumów.
– Stanowcze zalecenie przestrzegania restrykcji związanych z wyjazdami do krajów oznaczonych kolorem pomarańczowym (tylko niezbędne wyjazdy) i czerwonym (zakaz wyjazdów)

  • Życie codzienne

– Dopuszczalne jest przyjmowanie w domu maksymalnie trzech osób dziennie. W pomieszczeniach zamkniętych (kina, teatry itp.) możliwe jest przebywanie maksymalnie 30 osób naraz.
– Dopuszczalne jest spotykanie się (wewnątrz i na zewnątrz) w grupach po maksymalnie 4 osoby, jeśli osoby te pochodzą z różnych gospodarstw domowych. Ograniczenia te nie dotyczą sytuacji, gdy osoby te pochodzą z jednego gospodarstwa domowego.
– Stanowcze zalecenie pracy w domu, jeśli tylko jest to możliwe.
– Stanowcze zalecenie noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych, we wnętrzach i transporcie publicznym (od 13 roku życia).
–  W szkołach średnich (VO), MBO i wyższych (HO) poza zajęciami obowiązuje noszenie maseczek.
–  Zamknięcie punktów gastronomicznych (barów, pubów i restauracji) i coffeeshopów, poza usługą dostarczania pożywienia na wynos.
– Sklepy detaliczne (poza spożywczymi) zamykane będą najpóźniej o godzinie 20:00. Zlikwidowane zostaną wieczory zakupowe.
– Sklepy spożywcze mogą pozostać otwarte do 22:00.
– Alkohol ani narkotyki nie będą już sprzedawane ani dostarczane między 20:00 a 7:00.
– Zabrania się przenoszenia lub spożywania alkoholu lub narkotyków w miejscach publicznych w godzinach 20: 00-07: 00.
–  Zgromadzenia publiczne są zabronione, z wyjątkiem funkcjonowania: bazarów spożywczych ,targów i konferencji, kin i teatrów i meczy.
– Sklepy detaliczne muszą ściśle przestrzegać obostrzeń wyznaczonych przez władze (ograniczenie liczby klientów, odstępy miedzy klientami, dezynfekcja) pod rygorem ich natychmiastowego zamknięcia.
– W tak zwanych lokalizacjach o stałym przepływie osób (np. muzea, zabytki, biblioteki) wizyty muszą odbywać się wyłącznie na podstawie rezerwacji na dany okres.
– Sport jest możliwy tylko w ograniczonym zakresie. W przypadku osób powyżej 18 roku życia sport jest dozwolony tylko przy zachowaniu dystansu 1,5 metra i tylko indywidualnie lub w drużynie z nie więcej niż 4 osobami. Zawody są niedozwolone.

Wyjątki:
• Zawodowi, najlepsi sportowcy mogą trenować na wyznaczonych zgrupowaniach
Utrzymanie rozgrywek Eredivisie i Eerste Divisie.
• Dla dzieci do 18 lat (dozwolone sporty zespołowe i wzajemne zawody z drużynami z własnego klubu).
• Oprócz stołówek sportowych zamykane są również prysznice i przebieralnie.

  • Ogólne zasady

Nadal obowiązują zasady podstawowe: utrzymywanie dystansu społecznego (minimalna odległość od innych osób to 1,5 metra), unikanie dużych skupisk ludzkich, częste mycie rąk oraz osłanianie ust i nosa podczas kichania lub kaszlu.

  • Test 

Osoby obawiające się, że mogły ulec zainfekowaniu koronawirusem, powinny podczas pobytu w Królestwie Niderlandów niezwłocznie skontaktować się telefonicznie z Gminną Służbą Zdrowia GGD pod numerem telefonu +31 850659063 (0800-1202 dla dzwoniących z nr holenderskich), gdzie można uzyskać informacje dot. dalszego postępowania i możliwości poddania się testowi.

Wszystkie informacje dostępne są na stronach:
GOV
Nederlandwereldwijd

 

 

Zobacz więcej

Przypominamy o restrykcjach!

Przypominamy o restrykcjach!

Przypominamy jakie obowiązki należy spełnić udając się w podróż do Niderlandów, Belgii oraz Niemiec.

Sprawdź najczęściej zadawane pytania