Aktualności

02 lis 2020

Testy i kwarantanna w Niemczech

 

Od 24 października Polska stała się obszarem ryzyka dla Niemiec. Co to w praktyce oznacza? Osoby wyjeżdżające z Polski muszą się poddać obowiązkowej kwarantannie lub przedstawić negatywny wynik testu.

Podpowiemy Wam jak wyglądają formalności podczas podróży do Naszych zachodnich sąsiadów.

Ustal do jakiego Landu w Niemczech jedziesz i zapoznaj się z obowiązującymi przepisami. W niektórych landach obowiązkowe jest przedstawienie dwóch negatywnych testów! Jeżeli pracujesz w Niemczech, koniecznie ustal ze swoim pracodawcą, czy będziesz podlegał obowiązkowi wykonania testu i kwarantanny po przyjeździe.

Kto może być zwolniony z obowiązku wykonania testu i kwarantanny:

  1. Osoby podróżujące w ramach ruchu granicznego do 24 godzin pobytu w obszarze ryzyka. Oznacza to, że jeśli przebywaliście w Polsce do 24 godzin, to możecie wrócić do Niemiec i nie musicie udawać się na kwarantannę.
  2. Osoby, które odwiedzały rodzinę w Polsce (w tym krewnych pierwszego stopnia) i wizyta ta trwała do 72 godzin, nie muszą po powrocie do Niemiec udawać się na kwarantannę.
  3. Osoby, które odwiedzają rodzinę w Niemczech, np. jeśli żona albo dzieci odwiedzają w Niemczech męża, który tutaj pracuje (również tutaj chodzi o pokrewieństwo pierwszego stopnia).
  4. Osoby dojeżdżające do pracy w Niemczech lub dojeżdżające do pracy przygranicznej, które w sposób możliwy do udowodnienia wjeżdżają na obszar ryzyka lub go opuszczają ze względu na pracę/studia lub szkolenie, pod warunkiem że wracają do miejsca zamieszkania regularnie, co najmniej raz w tygodniu, oraz że w sposób możliwy do udowodnienia przestrzegane są odpowiednie wymogi ochrony i higieny.
  5. Osoby przejeżdżające przez Niemcy, pod warunkiem, że przejazd ma miejsce na najkrótszej trasie.
  6. Pracownicy w transporcie towarów i materiałów, pracownicy transportu osób oraz osoby istotne dla niemieckiego systemu zdrowia (np. opieka) do 72 godzin pobytu.
  7. Wysokiej rangi dyplomaci, przedstawiciele parlamentów i rządów do 72 godzin pobytu na obszarze ryzyka przy zachowaniu odpowiednich wytycznych ochrony i higieny.

W Niemczech uznawany jest test PCR, zrobiony najwcześniej 48 godz. przed wjazdem. Czas liczy się od wykonania testu. Na okres podróży obowiązuje również wypełnienie formularza znajdującego się poniżej:

formularz do pobrania

Test PCR

Testy stosowane są do badania osób, które chorują obecnie na COVID-19. Wykorzystuje się materiał pobrany z nosa lub gardła w celu wykrycia materiału genetycznego koronawirusa.  Są to najbardziej wiarygodne testy. Próbki wysyła się do laboratoriów do analizy. Uzyskanie wyników może zająć kilkadziesiąt godzin.

Do negatywnego wyniku testu musi być dołączone zaświadczenie lekarskie, w języku angielskim lub niemieckim.

Jeśli nie wykonałeś testu wcześniej, należy wykonać go zaraz po przyjeździe do Niemiec. Swój przyjazd musisz zgłosić drogą meilową lub telefonicznie w odpowiednim urzędzie ds. zdrowia.

Dodatkowe centra testowe zostały utworzone na lotniskach, przy głównych dworcach kolejowych oraz autobusowych.

Testy są bezpłatne dla przyjeżdżających do Niemiec z obszarów ryzyka niezależnie od tego czy jesteś ubezpieczony w Polsce czy w Niemczech. Nie zapomnij jednak aby mieć przy sobie kartę EKUZ.

Dowodem na pobyt w takiej strefie ryzyka może być bilet lotniczy lub kolejowy. W przypadku jazdy samochodem wystarczy deklaracja.

Pamiętaj, że o zwolnieniu z kwarantanny decyduje urząd ds. zdrowia!  Jeśli otrzymasz negatywny wynik testu, urząd może zlecić dłuższą kwarantannę.

Jeśli mimo otrzymanego negatywnego wyniku testu dostrzegasz u siebie objawy, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym, z infolinią lekarską pod numerem 116 117 lub właściwym urzędem ds. zdrowia. W takim przypadku, urząd może zlecić ponowne wykonanie testu oraz nałożyć  kwarantannę.

Więcej informacji o podróży do Niemiec znajdziecie w naszym ostatnim artykule.

Oraz na stronach:

 gov.pl

Robert Koch Institut

 

 

 

 

 

Zobacz więcej

Sprawdź najczęściej zadawane pytania