Aktualności

04 maj 2019

Kinderbijslag

Pracując w danym kraju, płacimy w nim podatki. W zamian częstokroć możemy liczyć na różnorodne ulgi. Odnosi się to na przykład do Polaków pracujących w Holandii, którzy mają możliwość pobierania zasiłku na dziecko. Czym się charakteryzuje to świadczenie socjalne i co należy zrobić, by je otrzymywać?

Holandia: zasiłek na dziecko

Holenderskim odpowiednikiem polskiego “500+” jest świadczenie o nieco trudnej do zapamiętania nazwie: “Kinderbijslag”. Przy czym w tym przypadku otrzymuje je na dziecko wyłącznie jeden rodzic – albo matka, albo ojciec. I musi on pracować legalnie w Niderlandach. Jego pociecha zaś może mieszkać wraz z nim za granicą lub też pozostawać z ojcem czy matką, czyli rodzicielem, który mieszka w Polsce. Świadczenie można otrzymywać na każde dziecko, które nie ukończyło osiemnastu lat i w przypadku dzieci w wieku 16-18 lat, które to wciąż się uczą. Wysokość stawek – co istotne – uzależniona jest od wieku pociechy. Najpierw po ukończeniu 6, a następnie 12 roku życia rodzic może się starać o zwiększenie zasiłku rodzinnego. Od początku tego roku – 1.1 2021 – świadczenie to dla poszczególnych grup wiekowych wynosi: 0-5 lat – 223,37; 6-11 lat – 271,24; 12-17 lat – 319,10. Kwoty te podane są w euro, czyli walucie obowiązującej w Holandii. Przyznawane są co kwartał. Czyli nieraz należy nieco poczekać po przyjściu dziecka na świat na otrzymanie pierwszej wypłaty.

Należy przy tym pamiętać, że jeżeli pobierany jest zasiłek w Polsce, i jest on wyższy niż w Niderlandach (a tak jest w przypadku “500+”), wtedy stawka za Kinderbijslag zostaje odpowiednio obniżona. Nie można też zapomnieć o tym, by odnośnemu urzędowi przedłożyć komplet dokumentów – nie może w nim zabraknąć choćby zaświadczenia potwierdzającego sytuację materialną i rodzinną, poświadczenie nauki dziecka, a także potwierdzone na podstawie dokumentów utrzymywanie rodziny w Polsce. Jeszcze wcześniej prosimy w odpowiedniej instytucji o wniosek – który skrupulatnie wypełniamy. Poza tym trzeba też przedłożyć kopię dowodu osobistego czy paszportu oraz numer Sofi (odpowiednik polskiego PESEL-u bądź NIP-u) osoby wnioskującej. O wszelkich zmianach należy na bieżąco informować urząd – aby nie mieć przykrości. Jeszcze niedawno urzędy działały w tym względzie opieszale, niemniej teraz za niezgłoszenie istotnych danych ponosi się dotkliwą karę. Wynosi ona 200% całkowitej kwoty pobranych bezprawnie świadczeń.

Kinderbijslag przyznawany jest na bieżąco. Przy czym jest szansa otrzymać go rok wstecz – tutaj istotna jest data złożenia wniosku. Dlatego warto spełnić formalności najwcześniej, jak to jest możliwe.

Zobacz więcej

Ważne informacje!

Ważne informacje!

Ze względu na pogarszającą się sytuację powodziową, jesteśmy zmuszeni tymczasowo zawiesić sprzedaż biletów.

Sprawdź najczęściej zadawane pytania