Pracując w danym kraju, płacimy w nim podatki. W zamian częstokroć możemy liczyć na różnorodne ulgi. Odnosi się to na przykład do Polaków pracujących w Holandii, którzy mają możliwość pobierania zasiłku na dziecko. Czym się charakteryzuje to świadczenie socjalne i co należy zrobić, by je otrzymywać?
Holandia: zasiłek na dziecko
Holenderskim odpowiednikiem polskiego “500+” jest świadczenie o nieco trudnej do zapamiętania nazwie: “Kinderbijslag”. Przy czym w tym przypadku otrzymuje je na dziecko wyłącznie jeden rodzic – albo matka, albo ojciec. I musi on pracować legalnie w Niderlandach. Jego pociecha zaś może mieszkać wraz z nim za granicą lub też pozostawać z ojcem czy matką, czyli rodzicielem, który mieszka w Polsce. Świadczenie można otrzymywać na każde dziecko, które nie ukończyło osiemnastu lat i w przypadku dzieci w wieku 16-18 lat, które to wciąż się uczą. Wysokość stawek – co istotne – uzależniona jest od wieku pociechy. Najpierw po ukończeniu 6, a następnie 12 roku życia rodzic może się starać o zwiększenie zasiłku rodzinnego. Od początku tego roku – 1.1 2021 – świadczenie to dla poszczególnych grup wiekowych wynosi: 0-5 lat – 223,37; 6-11 lat – 271,24; 12-17 lat – 319,10. Kwoty te podane są w euro, czyli walucie obowiązującej w Holandii. Przyznawane są co kwartał. Czyli nieraz należy nieco poczekać po przyjściu dziecka na świat na otrzymanie pierwszej wypłaty.
Należy przy tym pamiętać, że jeżeli pobierany jest zasiłek w Polsce, i jest on wyższy niż w Niderlandach (a tak jest w przypadku “500+”), wtedy stawka za Kinderbijslag zostaje odpowiednio obniżona. Nie można też zapomnieć o tym, by odnośnemu urzędowi przedłożyć komplet dokumentów – nie może w nim zabraknąć choćby zaświadczenia potwierdzającego sytuację materialną i rodzinną, poświadczenie nauki dziecka, a także potwierdzone na podstawie dokumentów utrzymywanie rodziny w Polsce. Jeszcze wcześniej prosimy w odpowiedniej instytucji o wniosek – który skrupulatnie wypełniamy. Poza tym trzeba też przedłożyć kopię dowodu osobistego czy paszportu oraz numer Sofi (odpowiednik polskiego PESEL-u bądź NIP-u) osoby wnioskującej. O wszelkich zmianach należy na bieżąco informować urząd – aby nie mieć przykrości. Jeszcze niedawno urzędy działały w tym względzie opieszale, niemniej teraz za niezgłoszenie istotnych danych ponosi się dotkliwą karę. Wynosi ona 200% całkowitej kwoty pobranych bezprawnie świadczeń.
Kinderbijslag przyznawany jest na bieżąco. Przy czym jest szansa otrzymać go rok wstecz – tutaj istotna jest data złożenia wniosku. Dlatego warto spełnić formalności najwcześniej, jak to jest możliwe.