Aktualności

09 kw. 2019

Kindergeld

Jeżeli planujemy podjąć pracę w Niemczech, a zwłaszcza gdy już tam pracujemy, wówczas interesujemy się wieloma kwestiami związanymi z prawem obowiązującym w tym kraju. Za zachodnią granicą płacimy stosunkowo duże podatki, lecz po części rekompensuje nam to polityka socjalna tego państwa. Jednym z nurtujących tematów jest zasiłek rodzinny na dziecko, znany również jako Kindergeld. Komu on przysługuje? Jakie są stawki tej ulgi? I co należy zrobić, aby ją otrzymać? Odpowiedzmy sobie na wszystkie te pytania.

Kindergeld 2021

W Polsce od jakiegoś czasu za dzieci przyznawane jest świadczenie pod postacią “500+”, tymczasem w Niemczech od lat wypłacany jest Kindergeld. Otrzymują go nie tylko obywatele niemieccy, lecz również obcokrajowcy pracujący legalnie w tym kraju – i podobnie jak w przypadku polskiego odpowiednika: wysokość zarobków nie ma tutaj żadnego znaczenia. Odnosi się więc to również do naszych rodaków, którzy należą do licznej grupy pracowników z zagranicy. Zasiłek przyznawany jest głównie za dzieci, które nie ukończyły osiemnastu lat – czyli są niepełnoletnie – i żyją w Niemczech bądź w ojczyźnie. Istnieją, jak niemal zawsze, wyjątki. Otóż można otrzymywać wsparcie pieniężne również za pociechę, która uzyskała pełnoletność, lecz wciąż się uczy, dotyczy to wszystkich młodych ludzi, którzy nie ukończyli 25 roku życia. Podobnie jest w przypadku tych, którzy się nie uczą, nie mają jeszcze 21 lat i albo są bezrobotne, albo wysokość ich dochodów jest odpowiednio niska.

Niegdyś można było otrzymywać to świadczenie nawet do dwóch lat wstecz od złożenia odpowiednich dokumentów. Skrócono ten okres do sześciu miesięcy, dlatego też tak istotne jest, by dopełnić formalności najszybciej, jak to możliwe. 

Kindergeld 2021 – zmiany dla Polaków

W Niemczech sukcesywnie rosną podatki, a w związku z tym waloryzowane są też świadczenia socjalne. W 2019 roku za każde dziecko otrzymywało się 10 euro więcej. W styczniu bieżącego roku stawki znów zostały podniesione – tym razem o 15 euro. I tak za pierwsze i drugie dziecko jest to 199, za trzecie 205, a za czwarte i każde kolejne 230 euro. Zmianie uległa również ulga na dziecko (Kinderfreibetrang). Wcześniej wynosiła 7812 euro, aktualnie wynosi 8388 euro.

Kindergeld – dokumenty i wypłaty

Kindergeld wypłacany jest w pierwszej kolejności matce dziecka, chyba że rodzice są w separacji lub po rozwodzie. Wtedy świadczenie otrzymuje rodzic, z którym przebywa latorośl. Natomiast dzień wypłaty w danym miesiącu zależny jest od tego, jaka jest ostatnia cyfra na odpowiednim numerze.

Aby otrzymywać to świadczenie należy przedłożyć szereg dokumentów. Najpierw wypełnia się formularz zgłoszeniowy. Następnie składa się go w kasie świadczeń rodzinnych (Familienkasse). Załącza się do niego wymagane dokumenty. Nie może, rzecz jasna zabraknąć kopii dowodu osobistego bądź paszportu. Pożądane są także między innymi akt małżeństwa i urodzenia dziecka oraz zaświadczenie o wspólnym meldunku. 

Zobacz więcej

Ważne informacje!

Ważne informacje!

Ze względu na pogarszającą się sytuację powodziową, jesteśmy zmuszeni tymczasowo zawiesić sprzedaż biletów.

Sprawdź najczęściej zadawane pytania