fb

GTV Bus

Aktualności

Najniższa krajowa w Holandii

Zanim podejmiemy posadę w Holandii, najpierw zdobywamy informacje dotyczące pracy i życia w tym kraju. Interesuje nas na przykład, ile wynosi w nim płaca minimalna. Jej wysokość będzie miała wpływ także na nasze zarobki, co przełoży się na jakość życia. Przyjrzyjmy się więc temu zagadnieniu.

Wynagrodzenie za pracę jest w Niderlandach jednym z wyższych w Europie. Fakt ten w połączeniu z bogatym rynkiem zatrudnienia odpowiada przy okazji na pytanie, dlaczego od lat tak chętnie i licznie właśnie tam się udajemy w poszukiwaniu posady. Nawet najniższa krajowa wydaje się być dość zadowalającą płacą. Jej wysokość ustalana jest mocą ustawy, czyli podobnie jak w znakomitej większości pozostałych krajów z Europy oraz ze świata. Chroni ona pracowników przed wykorzystywaniem ich przez pracodawców, jak to ma nieraz miejsce w przypadku pracy na czarno. Jeżeli ci drudzy nie wypłacają minimalnej stawki za godzinę, wówczas łamią prawo. 

Suma, na jaką opiewa minimalna płaca, wynika z kilku czynników. Przede wszystkim ustawowa kwota odnosi się do pracowników, którzy ukończyli 21 rok życia. W innym wypadku szef może, choć nie musi, wypłacać młodszemu pracobiorcy mniejsze wynagrodzenie. Przykładowo, najniższa krajowa pracującego 15-latka wynosi nieraz nawet trzy razy mniej niż już 21-letniego pracownika. Tuż przed tym progiem, zatem dwudziestolatek, ma gwarantowane mniej więcej  ¾ płacy godzinowej przysługującej wszystkim, którzy mają już za sobą przynajmniej dwadzieścia jeden lat życia. Różnice płacy minimalnej zależą też od branży. Poszczególne bowiem branże mają określone odmienne pełne wymiary czasowe. Przeważnie wynoszą one od 36 do 40 godzin (np. w gastronomii: 38, w supermarketach: 40). Jeżeli pracownik, który ukończył 21 lat, przepracowuje w ramach pełnego czasu pracy 36 godzin, wówczas za godzinę otrzymuje 10,91 euro. Następnie, im jest ich więcej, tym płaca za godzinę mniejsza (38 godzin: 10,34 euro, 40 godzin: 9,82 euro).

W Niderlandach najniższa krajowa sukcesywnie idzie w górę. Musi być waloryzowana odpowiednio do rosnących cen i podatków. Ma to miejsce co pół roku: w styczniu oraz lipcu. Ostatnia zmiana więc nastąpiła w lipcu bieżącego roku. Po jej wprowadzeniu pracownik ma gwarantowaną minimalną krajową wynoszącą 1701 euro miesięcznie, czyli powyżej siedmiu tysięcy złotych.

Sprawdźmy jeszcze, wobec kogo ustawa o najniższej krajowej ma zastosowanie. Otóż, o czym już wspomnieliśmy, nie odnosi się zarówno do osób mających mniej niż 21 lat, jak i  tych, które nie pracują w pełnym wymiarze godzin. Natomiast nie ma tu znaczenia, czy pracownik związany jest z firmą wieloletnim kontraktem, czy też pracuje tymczasowo, np. jako najemnik zatrudniony przez agencję pośrednictwa pracy.

Wspomnijmy jeszcze, że przedstawione stawki dotyczą wynagrodzenia brutto. Aby obliczyć kwotę netto (czyli otrzymywaną, jak to się mówi, na rękę), należy odliczyć szereg podatków. Pomocne w tym są rozmaite internetowe kalkulatory.

Rezerwuj przejazd z adresu na adres

Aktualności

Zobacz więcej

Poprzednie
Następne

Masz pytania?

Zadzwoń na nasza infolinię

Obsługa klienta czynna 7 dni w tygodniu od 8:00 do 21:00