Holandia przyciąga nas z różnych względów. Niewątpliwie jest malownicza, lecz – co nie mniej ważne – ma przyjazny nam rynek pracy. Studenci, absolwenci uczelni czy nieco starsi już ludzie znajdują zatrudnienie w wielu sektorach, na przykład przy zbiorach owoców, warzyw czy kwiatów. Jest również otwarta na tych z nas, którzy powiększać swoje kwalifikacje, studiując na renomowanych uczelniach. Gdy postanawiamy osiąść w Niderlandach na stałe, wtedy powinniśmy pamiętać o spełnieniu szeregu formalności. Jedną z nich stanowi wyrobienie numeru SOFI.
Jak to zrobić i do czego nam jest potrzebny?
Numer Sofi Holandia
Jego nazwa, jak i wiele innych skrótów, brzmi dość enigmatycznie. Niektórym z nas może kojarzyć się z ładnym imieniem kobiety, świątynią w Stambule bądź stolicą Bułgarii. Tymczasem nie ma z nimi nic wspólnego, poza, oczywiście, przypadkowym podobieństwem brzmienia. Wiąże się za to z przepisami holenderskimi i służy do identyfikacji podatkowej. I tak przy okazji – jest akronimem terminu Sociaal Fiscaal numer. Czy w Polsce znajdziemy odpowiednik tego numeru? Najwięcej ma z nim wspólnego numer NIP, za pomocą którego również rozpoznaje się podatników. Przy czym nie stanowi, jak polski odpowiednik, 10-cyfrowego kodu, lecz zaledwie 9-cyfrowy ciąg. Inaczej określany jest jako BSN – oba skróty odnoszą się do tego samego dokumentu.
Do czego nam jest potrzebny ten numer? Właściwie do tego, by móc żyć i zarobkować bądź uczyć się w Holandii dłużej niż trzy miesiące. Tylko wtedy, gdy pracujemy w tym kraju sezonowo, nie musimy się nim nigdzie legitymować. W innym wypadku jest on niezbędny do tego, aby legalnie trudnić się pracą. Poza tym okazanie numeru SOFI jest wymagane przy załatwianiu różnorodnych spraw urzędowych.
Czy uzyskanie go jest skomplikowaną czynnością? Niespecjalnie. Można by tak pomyśleć, wiedząc, że niektóre firmy oferują swoją pomoc w jej zrealizowaniu. Pozwala to zaoszczędzić nieco czasu – co jednak kosztuje nawet kilkaset złotych. Trzeba więc przyznać, że bez większych problemów da się to osiągnąć bez niczyjego wsparcia, a numer SOFI otrzymuje się po prostej procedurze. W tym też celu nie odwiedza się, jak należałoby przypuszczać, urzędu podatkowego, lecz składa się wizytę w urzędzie gminy. Przed przekroczeniem jego progu upewnijmy się, czy nie brakuje nam kilku potrzebnych dokumentów. Musimy zatem mieć pod ręką ważny dowód osobisty bądź też paszport, a także zaświadczenia z polskiego urzędu meldunkowego i urzędu skarbowego. Podanie miejsca zamieszkania jest obowiązkowe – dobrze więc wcześniej postarać się o zameldowanie. Jeżeli zmieniliśmy stan cywilny, wtedy powinniśmy przedstawić odnośnemu urzędowi europejski akt małżeństwa. Po wypełnieniu krótkiego formularza nieraz od ręki otrzymujemy pożądany numer SOFI, to znów musimy na niego poczekać pewien czas – zależne jest to bowiem od trybu i sprawności pracy danej placówki.
Co ciekawe, dość często o ten numer identyfikacji podatkowej starają się w naszym imieniu pracodawcy, wówczas zwolnieni jesteśmy od tych skądinąd niezbyt uciążliwych działań. Niemniej nie mają oni takiego obowiązku – więc lepiej być przygotowanym na konieczność załatwienia formalności na własną rękę.