Aktualności

Średnie zarobki w Holandii

Holandia znana jest z wielu malowniczych miejsc i nowoczesnych miast. To nie są jednak główne względy sprawiające, że nasi rodacy tak chętnie do niej jeżdżą. Owszem, przy okazji chętnie zwiedzają co ciekawsze zakątki Niderlandów – ale przede wszystkim większość z nich udaje się tam, żeby podjąć posadę. Stąd też ważne są dla nich informacje związane z holenderskim rynkiem pracy. Jedną z istotnych kwestii stanowią średnie zarobki w Holandii. Ile zarabia się przeciętnie w tym kraju?

W Holandii podobnie jak w Polsce czy wielu innych krajach obowiązuje minimalne wynagrodzenie. Chodzi o to, aby nawet osoby, które zarabiały najmniej, mogły wieść życie na przyzwoitym poziomie. Regularnie jest ono waloryzowane, na co wpływ mają zmieniające się podatki oraz rosnące ceny produktów i usług. Obowiązek ten wpływa także w znaczny sposób na średnie zarobki w Niderlandach. Wysokość płacy minimalnej zależna jest od liczby przepracowanych godzin. Nie ma zaś znaczenia to, w jakiej branży się pracuje. W tym przypadku wpływa to na średnie zarobki w Holandii. Wiadomo, że w niektórych sektorach zarabia się więcej, w innych – mniej. Najmniej zarabia się, pracując jako pomoc domowa, sprzątaczka czy śmieciarz (poniżej 2000 euro miesięcznie). Zdecydowanie wyższe wynagrodzenie otrzymuje się w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym czy IT. Pewne różnice dostrzegalne są także w regionach. Rzecz jasna, więcej zarabia się w tych majętniejszych, a także w dużych miastach – jak Amsterdam, Rotterdam czy Haga – co jest logiczne, bo drożej się w nich żyje. Trzeba też nadmienić, że wciąż różnią się średnie płace kobiet i mężczyzn, na co pewien wpływ ma to, że w jednych branżach dominują liczebnie panie, a w innych panowie. Zjawisko to występuje także w innych krajach i przeważnie z roku na rok różnica średniego wynagrodzenia między płciami się zmniejsza.

Polacy przeciętnie zarabiają mniej niż średnio wpływa na konto wszystkim osobom pracującym w Niderlandach. Z czego to wynika? Po pierwsze większość z nich znajduje posadę poprzez agencję pracy tymczasowej, która pobiera prowizję. Po drugie znaczna część naszych rodaków udaje się do Holandii, żeby trudnić się pracą fizyczną. Nieraz spotykają się też z barierą językową, co uniemożliwia piastowanie wyższych stanowisk.

W każdym razie według Holenderskiego Biura Planowania średnie wynagrodzenie wynosiło rocznie € 36.500, czyli około 164 000 złotych. W bieżącym roku dane mogą się nieznacznie różnić.

Zobacz więcej

Sprawdź najczęściej zadawane pytania