Jeśli wyruszasz do Niemiec nie w celach turystycznych, lecz zarobkowych, to z pewnością interesuje Cię wiele kwestii związanych z pracowniem i życiem w tym kraju. Na pewno istotną rzeczą jest to, jak wysokie są zarobki w ojczyźnie Schillera. Wgląd w to dają między innymi dane odnoszące się do średniego wynagrodzenia. Ile ono wynosi u zachodniego sąsiada?
Od 2015 roku wprowadzono w Niemczech obowiązkową płacę minimalną – nie dotyczy to osób uczących się zawodu – co niewątpliwie wpływa na wysokość średnich zarobków. Ponadto należy pamiętać, że poszczególne branże również mają swoje płace, poniżej których nie mogą się kształtować zarobki pracujących w nich osób. Podobnie to wygląda w przypadku średnich zarobków, co jest – rzecz jasna, w pełni zrozumiałe i dotyczy to także rynków pracowniczych innych krajów. I tak u zachodniego sąsiada przeciętnie najniżej zarabiają reprezentanci takich zawodów jak pomoc kuchenna, fryzjerka czy kelnerka. Roczne wynagrodzenie brutto w 2020 roku oscylowała między 21 907 a 23 619 euro rocznie. Zdecydowanie więcej zarabia średnio lekarz naczelny, który rocznie wypracowuje według danych z tego samego roku 212 808 euro; ponad dwa razy mniej otrzymuje szef działu IT. Średnio dużo zarabia się w branżach: bankowej, motoryzacyjnej czy farmaceutycznej.
Przeciętna wysokość płac różni się także w zależności od piastowanego stanowiska, zamieszkiwanego landu czy nawet reprezentowanej płci. Oczywiście na dyrektorskich i kierowniczych szczeblach zarabia się najwięcej. Zwłaszcza wówczas, jeśli pracuje się w bogatszych landach (Badenia-Wirtembergia, Bawaria), a nie w biedniejszych (Meklemburgia-Pomorze, Brandenburgia). Kobiety średnio zarabiają mniej. Przy czym różnica wysokości płac z roku na rok się kurczy. W 2011 wynosiła 647 euro, a dziewięć lat później 568 euro.
Według Federalnego Urzędu Statystycznego w 2020 roku w Niemczech przeciętnie rocznie zarabiało się 47 700 euro, miesięcznie – 3197 euro. Odnosi się to głównie do sektorów związanych z produkcją, budownictwem oraz usługami. Kwoty te należy uszczuplić o podatki i opłaty socjalne. Nieco inne dane za ten sam okres podał Niemiecki Fundusz Emerytalny, który wziął pod uwagę wynagrodzenie brutto wszystkich osób w nim ubezpieczonych. Dane zostały zatwierdzone przez Bundesrat. Niezależnie od sektora gospodarki oraz liczby przepracowanych lat przeciętne roczne wynagrodzenie wyniosło 40 551 euro.