Zachód stanowi nie tylko miejsce docelowe naszych rodaków, którzy jadą tam do pracy, lecz również dla młodych osób, które chcą się kształcić za granicą. Część Polaków po ukończeniu szkoły średniej decyduje się studiować w Niderlandach. Sprawdźmy, jakie czynniki mogą przemawiać za podjęciem takiej decyzji.
Szkolnictwo wyższe w Niderlandach uznawane jest za bardzo przyjazne dla zagranicznych studentów. Wynika to z dostępności kierunków prowadzonych w języku angielskim. Da się więc studiować w tym kraju bez znajomości języka holenderskiego. W takim przypadku wymagana jest umiejętność posługiwania się językiem Szekspira. Należy mieć certyfikat IELTS bądź TOEFL. Jeżeli zaś nie posługujemy się biegle angielszczyzną, wówczas możemy spędzić rok na zajęciach przygotowujących, na których ją szlifujemy. Dla tych, którzy znają język holenderski (co potwierdza dokument NT2) otwarte są uczelnie, na których przedmioty wykłada się po niderlandzku.
Wyższe wykształcenie zdobywa się na uczelniach trojakiego rodzaju. Do pierwszej kategorii zaliczymy uniwersytety badawcze, których jest w kraju 14. Oferują one studentom wykształcenie akademickie. W drugiej grupie mieszczą się uniwersytety nauk stosowanych – w liczbie 36 – które, o czym mówi nam ich nazwa, przygotowują młodych ludzi do wykonywania określonych zawodów. Co istotne, by do nich aplikować trzeba zwykle mieć świadectwo ukończenia szkoły średniej o określonym profilu zawodowym. I wreszcie wyróżniamy też cztery instytuty stworzone z myślą o studentach zagranicznych.
Warto też pamiętać, że każda uczelnia kieruje się swoimi zasadami. Dlatego też w jednej szkole respektować będą naszą polską maturę, natomiast w innej już nie. Przeważnie jednak świadectwo dojrzałości na niderlandzkich uczelniach jest honorowane. Ponadto niektóre kierunki – zwykle te najpopularniejsze – mają ograniczoną liczbę miejsc (numerus clausus). Z kolei ścieżka edukacyjna wiedzie, podobnie jak w Polsce czy wielu innych europejskich krajach, przez dwa (opcjonalnie: trzy) etapy. Najpierw mamy trzyletnie studia licencjackie (w przypadku szkół zawodowych – czteroletnie). Potem są zwykle dwuletnie studia magisterskie.
Proces rekrutacji można przejść w prosty sposób, korzystając ze strony internetowej Studielink.
Należy zdawać sobie sprawę, że studia w Holandii nie są bezpłatne. Należy opłacać każdy semestr, opłata ta wynosi 1-2 tysiące euro, stanowi więc znaczny wydatek, zwłaszcza na studencką kieszeń. Dlatego, aby się utrzymać, należy pracować lub też pobierać świadczenia socjalne. Do tego z kolei potrzebny jest numer fiskalno-socjalny nazywany numerem SOFI.