Większość naszych rodaków, którzy udają się za zachodnią granicę, robi to w celach zarobkowych. Przy czym w gronie podróżnych znajduje się też pewna liczba tych, którym przyświeca inny cel. Młodsze osoby niejednokrotnie podejmują w Niemczech studia. Zanim, oczywiście, się decydują na taki krok, zdobywają informacje na temat procesu rekrutacji oraz realiów studenckiego życia w tym kraju. Zebraliśmy dla zainteresowanych kilka istotnych wiadomości na ten temat.
Podstawowe informacje
Zacznijmy od tego, że Niemcy mają dla studentów bogatą ofertę edukacyjną. W kraju tym funkcjonuje około 380 szkół wyższych. Studiowanie na nich jest darmowe, pomijając opłatę za każdy semestr wynoszącą zaledwie kilkadziesiąt euro. Spośród mniej więcej 20 tysięcy kierunków część z nich, jakieś dwa tysiące, wykładana jest w języku angielskim. Czyli można rozpocząć i skończyć studia w Niemczech bez znajomości języka niemieckiego; przy czym są to raczej tylko teoretyczne rozważania, bo trudno wyobrazić sobie życie studenckie i poszerzanie swych kompetencji w przypadku, gdy student nie zna języka, jakim posługują się mieszkańcy kraju, w jakim żyje. Jego znajomość jest, rzecz jasna, niezbędna wówczas, kiedy zamierzamy studiować kierunek wykładany w języku niemieckim. Wtedy to należy mieć TestDaF, czyli niemiecki certyfikat językowy.
W ojczyźnie Schillera podobnie jak u nas obowiązują dwustopniowe studia, czyli trzyletnie licencjackie oraz ich kontynuacja w formie zwykle dwuletnich magisterskich. Należy tu zauważyć, że poszczególne przepisy mogą się różnić w rozmaitych landach, bo też dysponują one dużą autonomią także w dziedzinie edukacji wyższej.
Warunki
Jakie warunki powinniśmy spełniać, by aplikować na niemiecką uczelnię? W przypadku Polaków najważniejszymi dokumentami jest świadectwo maturalne oraz dyplom poświadczający ukończenie szkoły średniej. O powodzeniu w rekrutacji decydują wyniki egzaminu maturalnego oraz stopnie uzyskane na świadectwie. Na niektórych kierunkach obowiązują rozmaite limity, czyli numerus clausus.
Jeśli jesteśmy przy formalnościach, to wspomnijmy też o tym, że po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia na studia należy się jeszcze zarejestrować w uczelni. Dopiero wtedy przysługują nam pełne studenckie prawa, w tym rozmaite ulgi, także na mieszkanie. Studiując w Niemczech należy się liczyć z wydatkiem około 800 euro miesięcznie. Znaczna część sumy idzie na wynajem miejsca w akademiku lub kawalerki; kwaterę pomaga znaleźć Studentenwerk, czyli uczelniane biuro organizacji . Pomocne może okazać się stypendium lub też praca na pół etatu (należy pamiętać, że po przekroczeniu 20 godzin pracy na miesiąc objęci jesteśmy podatkiem dochodowym).