fb

GTV Bus

Aktualności

Wyjazd do Niemiec: dokumenty

Każdy wyjazd zagraniczny stanowi dla nas wyzwanie. Szczególnie kiedy wyruszamy na dłuższy czas, wtedy musimy być przewidujący i wziąć ze sobą wszystko, co może nam się prędzej czy później przydać. Poza ulubionymi przedmiotami, bez których się nie rozstajemy, są to także dokumenty. Zanim wsiądziemy do auta czy busa, zróbmy sobie listę ze wszystkimi niezbędnymi papierami. Zobaczmy więc, o czym nie powinniśmy zapomnieć, gdy wybieramy się do Niemiec.

Niezbędne dokumenty

Zacznijmy od dokumentów, które umożliwią nam przekroczyć granicę i zameldować się w kraju po drugiej strony Odry. Przede wszystkim jest nim dowód osobisty bądź paszport. Jako że jesteśmy w Unii Europejskiej, podobnie jak Niemcy, nie musimy podróżować z paszportem, jeżeli mamy dowód osobisty. Reguluje to ustawa o swobodnym przemieszczaniu się obywateli UE. W związku z tym nie wymaga się od nas wizy. 

Ani bez dowodu, ani bez paszportu właściwie nie ma sensu wyruszać w podróż zagraniczną. Nie chodzi tylko o przekroczenie granicy, ale także dalsze działania. Dowód jest nam potrzebny podczas zawierania umowy o pracę z pracodawcą. Poza tym przy jego pomocy potwierdzamy zameldowanie. To banał, ale nie zaszkodzi przypomnieć, że dokument ma być ważny w dniu wyjazdu oraz podczas pobytu. Gdy wkrótce traci swą ważność – przedłużymy ją w odpowiednim urzędzie.

Drugim nieodzownym dokumentem jest karta EKUZ, która poświadcza, że masz prawo do opieki zdrowotnej podczas urlopu lub zarobkowania poza granicami kraju. 

Jeżeli jesteś kierowcą, wtedy warto mieć przy sobie prawo jazdy. Dokument otrzymany w Polsce jest respektowany także u naszego zachodniego sąsiada, choć na jego podstawie można otrzymać niemiecki odpowiednik (jeżeli nam na tym zależy). Posiadanie prawa jazdy niejednokrotnie może być mile widziane przez pracodawcę.

Dokumenty opcjonalne

Poza dokumentami podstawowymi istnieje szereg tych opcjonalnych. Dysponowanie nimi nie jest obowiązkowe, chociaż w wielu sytuacjach nader korzystne. Dotyczy to choćby rozmaitych papierów uwierzytelniających naszą wiedzę i nasze doświadczenie (chodzi tu o dyplomy ukończenia szkół, certyfikaty z przebytych szkoleń itd). Warto je mieć przy sobie, zwłaszcza gdy dopiero będziemy się rozglądali za posadą lub rozważamy jej zmianę. Ponadto dobrze też wziąć ze sobą zaświadczenie o niekaralności (nie wiadomo kiedy zatrudniający o nie poprosi) czy rozmaite druki i pisma urzędowe, takie jak: akt małżeństwa, narodzin dziecka. Przydatne są przy składaniu wniosków o różnorodne świadczenia socjalne.

Rezerwuj przejazd z adresu na adres

Aktualności

Zobacz więcej

Poprzednie
Następne

Masz pytania?

Zadzwoń na nasza infolinię

Obsługa klienta czynna 7 dni w tygodniu od 8:00 do 21:00